Znalezienie wlasciwego instruktura
Znalezienie wlasciwego instruktura

Znalezienie wlasciwego instruktura

Znalezienie wlasciwego instruktura

Znalezienie odpowiedniego instruktora jazdy konnej jest niezbędne, jeśli chcemy osiągnąć pozytywne, satysfakcjonujące i bezpieczne doświadczenia jeździeckie. Dla różnych zawodników, najlepszym instruktorem jazdy konnej, mogą być zupełnie różne osoby. Naszym obowiązkiem jest wybrać takiego instruktora, który będzie pasował do naszego aktualnego poziomu umiejętności i celów. Wybór instruktora jazdy konnej jest jak osobista decyzja, dotycząca wyboru lekarza rodzinnego. Pierwszym krokiem jest jasne określenie naszego celu. Zastanówmy się, czy po prostu zaczynamy jeździć i chcemy dowiedzieć się stałych, podstawowych umiejętności, które można wykorzystać w każdej dyscyplinie jeździeckiej. A może chcemy powrócić do jeździectwa po latach i chcemy ocenić nasze aktualne umiejętności jeździeckie? Czy już jeździmy, ale chcemy zmienić dyscyplinę? Czy już jeździmy, ale chcemy poprawić swoje umiejętności i popracować nad konkretnymi problemami? Określając jasno od początku swoje cele, możemy zrozumieć nie tylko przydatność różnych instruktorów, ale również możemy pomóc instruktorowi zrozumieć nasze oczekiwania.
Jeśli Twoim celem jest osiągnięcie sukcesów w danym sporcie jeździeckim, powinieneś wynająć instruktora, który ma sukcesy w danej dyscyplinie sportu, który będzie wiedział, jak rozwijać i motywować swoich uczniów, aby mogli uczestniczyć w konkursach. Jeśli zaś Twoim celem jest pewna i bezpieczna jazda i podziwianie przyrody, siedząc na koniu i jeżdżenie po wyznaczonych szlakach, prawdopodobnie będziesz potrzebował innego instruktora.
Drugim ważnym krokiem jest zrobienie krótkiej listy dostępnych instruktorów. Dla większości ludzi, lokalizacja i ekonomicznymi są kluczowymi czynnikami przy wyborze instruktora. Chcą instruktora, który mieszka blisko nich i na którego, jest ich stać. Poza tymi podstawami, trzeba oczywiście zwrócić też uwagę na kompetencje lub przydatność danego instruktora. Niestety nie ma niezawodnych kryteriów. Na przykład ktoś kto osiągał sukcesy w profesjonalnym jeździectwie, niekoniecznie musi dobrze uczyć i mieć umiejętności komunikacyjne. Podobnie, wykształcenie wyższe lub posiadanie stosownej akredytacji daje nam pewność, że instruktor ma solidne wykształcenie nauczycielskie, ale niekoniecznie musi informować klientów o jego rzeczywistych umiejętnościach jeździeckich.
Najlepiej więc znaleźć jest kogoś, kto łączy oba te zestawy umiejętności.