Podstawowa pielegnacja koni – czego potrzebuje kazdy kon
Podstawowa pielegnacja koni – czego potrzebuje kazdy kon

Podstawowa pielegnacja koni – czego potrzebuje kazdy kon

Podstawowa pielegnacja koni – czego potrzebuje kazdy kon

Co może być bardziej podstawową rzeczą niż jedzenie? Tak, konie muszą jeść. Ale jaka jest dla nich najlepsza dieta? Czy należy karmić konie owsem? Jakie ziarna są odpowiednie? Co zrobić, jeśli Twój koń jest oporny na insulinę? Ile siana potrzebuje codziennie? Średnio koń, który lekko pracuje, potrzebuje około 20 tysięcy kalorii dziennie. Jeżeli jest karmiąca klacz, potrzebuje do 40 tysięcy kalorii dziennie.
Zastanawiasz się, jak te kalorie przekładają się na plan karmienia? Pamiętaj, że podstawą żywienia konia powinna być dobra jakościowa pasza -siano. Minimalnym codziennym wymogiem siana jest unikanie kolki 1% masy ciała (czyli 45 kg, jeśli koń waży 450 kg). Normalna dzienna wynosi 1,5% masy ciała (68 kg dla konia ważącego 450 kg). Aby koń pracował wydajnie, potrzebuje 2% masy ciała (lub 90 kg siana). Pamiętaj też, że konie potrzebują około 700 kg białka dziennie, z których większość można uzyskać z dobrej jakości siana. Ale inne składniki odżywcze można zdobyć z suplementów.
Konie potrzebują około 30 gramów lizyny dziennie, razem z witaminą E i A. Tych składników nie można otrzymać z siana, bo witamina A jest usuwana w trakcie przechowywana siana i witamina E różni się w zależności od karm. Witaminę D możemy uzyskać dzięki ekspozycji na promienie słoneczne. Natomiast witaminy B są syntetyzowane w przewodzie pokarmowy konia, więc z reguły nie muszą być dostarczane w diecie. Wreszcie pamiętaj, że konie potrzebują od 28 gramów do 56 gramów soli dziennie. Właśnie dlatego, kupowanie dobrej jakości suplementów dla koni lub najlepszej paszy dla koni, ma zasadnicze znaczenie dla ich dobrej pielęgnacji.